خرید قالب بتنی جک سقفی اسکافلد

امروزه به دنبال افزایش ساخت و ساز ها تجهیزات مختلفی برای راحتی کار و همچنین ایمن تر و تمیز تر بودن کار ، برای ساخت و سازه های عمرانی استفاده می شود مثل قالب بتن ، انواع جک های سقفی و اسکافلد ساختمان سازی و ... که در ادامه هر کدام را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد و نکات مهم در رابطه با هر کدام را ذکر خواهیم کرد .

قالب بتن ریزی

قالب بتن فلزی ساختمان

به طور کلی به فرآیندی که در طی آن به سرهم کردن و آماده سازی قالب های بتن می پردازند ، قالب بندی ( Formwork ) گفته می شود. در طی این فرآیند که قالب های بتن ساخته می شوند، از انواع قطعات اولیه همانند انواع فلزات ، سرامیک یا فیبرهای پلیمری ، چوب ، تخته لایه و ... استفاده می شود. در ادامه این قسمت به بررسی دقیق تر قالب های بتنی خواهیم پرداخت.

همان طور که می دانید بتن یکی از قطعات ثابت در صنعت ساخت و ساز می باشد و همیشه در هرگونه سازه ای مورد استفاده قرار می گیرد. قالب بتن نیز وسیله ای می باشد که هم به صورت موقتی و هم به صورت دائمی از آن در ساخت سازه های بتنی استفاده می شود. اصلی ترین وظیفه این وسیله ها این است که بتن تازه را تا زمانی که به مقاومت کافی برسد در خود نگه می دارند یا عبارتی دیگر می توان گفت که با ریختن بتن تازه در این قالب ها، باعث می شود بتنی که سفت شد شکل قالب را به خود بگیرد .

استفاده از قالب های بتن امروزه بسیار زیاد شده است به گونه ای که حتی دیگر بدون این قالب ها نمی توان پروژه را به خوبی پیاده سازی کرد، زیرا که استفاده از این تجهیزات دارای مزیت های زیادی از قبیل :

۱ ) ساخت انواع سازه های فولادی به صورت یک دست در شکل های مختلف .

۲ ) جلوگیری از شکسته شدن سازه بعد از سفت شدن و یا جلوگیری از ترک خوردن سازه .

۳ ) راحتی بیشتر برای فرم دهی به بتن تازه.

در رابطه با عملکرد این قالب ها نیز باید بگوییم که با وجود تفاوت هایی که وجود دارد اما باز هم می توان نحوه عملکرد این محصولات را شبیه به قالب های صنعتی دانست. بزرگترین تفاوت میان این دو نوع قالب نیز این می باشد که قالب های بتنی برای شکل دادن به سازه های بتنی و دیگر قالب ها برای شکل دادن و ساخت سازه های پلاستیکی ، فلزی و ... مورد استفاده قرار می گیرند .

به طور کلی قالب های بتن دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام دارای ویژگی خاص و همچنین کاربردی متفاوت می باشند ، اما در ساختار همه آنها سه قطعه جداره داخلی ، تیر افقی ، بولت مهاری وجود دارد .

قالب بتن فلزی ساختمان

مهم ترین ویژگی های قالب بتن مناسب

قالب های بتنی دارای انواع مختلفی می باشند ، اما اگر بخواهیم به طور کلی به برخی از مهم ترین ویژگی هایی که هر قالب بتن باید دارا باشد اشاره کنیم ، مهم ترین این موارد عبارت است از :

۱ ) مقاومت قالب بتن : به طور کلی باید به گونه ای قالب ساخته شود که تحمل نیرو های وارده به آن را داشته باشد .

۲ ) صلبیت مناسب : منظور از صلبیت این است که در طی جابجایی های صورت گرفته قالب تغییر شکل ندهد .

۳ ) مقاومت در برابر ضربه : علاوه بر نیروهایی که به طور پیش بینی شده به قالب وارد می شود ، قالب باید توانایی مقاومت در برابر ضربه های احتمالی وارده را نیز داشته باشد و از قطعات شکننده در ساخت آنها که مقاومت کافی را ندارد استفاده نشود .

۴ ) وزن : از دیگر فاکتور های مهم که باید در رابطه با قالب های بتن به آن توجه کرد، وزن می باشد که باید به گونه ای باشد که حمل آنها توسط انسان دشوار نباشد..

۵ ) سازگاری قطعات سازنده قالب بتن : یکی دیگر از ویژگی های مهم سازگاری قطعات اولیه می باشد ، چرا که قطعات اولیه که مورد استفاده قرار گرفته است نباید با بتن تازه یا سفت شده ناسازگاری داشته باشد .

۶ ) مقاومت در برابر حرارت، سایش و رطوبت : همچنین قالب طراحی و ساخته شده نباید که در برابر حرارت بالا ، سایش و همچنین رطوبت تغییر چشم گیر و محسوسی کند .

مهم ترین ویژگی های قالب بتن مناسب

انواع قالب بتن

برخی از پرکاربرد ترین قالب های بتن در صنعت ساخت و ساز عبارت است از :

۱ ) قالب بتن چوبی : این نوع از قالب ها از قدیمی ترین نمونه ها می باشند که حتی امروزه نیز به طور گسترده از آن استفاده می شود. نحوه استفاده از این نوع قالب ها به گونه ای است که معمولا در محل اجرای پروژه مورد نظر از قالب هایی که با استفاده از تخته لایه یا نئوپان مقاوم در برابر رطوبت ساخته شده اند ، استفاده می شود. به همین دلیل است که بیشتر از نمونه های چوبی برای سازه های کوچک استفاده می شود، زیرا که آماده سازی آنها برای سازه های بزرگ بسیار زمان بر و پرهزینه می باشد .

از مهم ترین ویژگی این نمونه ها انعطاف پذیری بالا می باشد به گونه ای که حتی به عنوان انعطاف پذیر ترین نوع قالب بتنی نیز شناخته می شوند .

۲ ) قالب بتن فولادی : نوع دوم قالب های فولادی می باشند. این نمونه ها دوام و مقاومت بیشتری را به نسبت دیگر قالب ها دارند و همچنین به دلیل اجرای دشوار تر در پروژه های طولانی مدت برعکس قالب های چوبی استفاده می شوند .

۳ ) قالب بتن آلومینیومی : نمونه های آلومینیومی قالب های بتن دارای وزن پایین می باشند که در نتیجه به راحتی قابل حمل هستند و همچنین مقاومت بالایی نیز دارند که حتی می توان از آنها چندین بار استفاده کرد .

۴ ) قالب بتن منیزیمی : این قالب ها در دسته قالب های فلزی قرار دارند. در ساخت این نوع از قالب ها از اکسید منیزیم به صورت غیرمستقیم استفاده می شود. از ویژگی های اصلی این نوع نیز می توان بهجابجایی راحت تر ، وزن کم تر ، مقاومت در برابر حرارت و آتش ، سازگاری بیشتر با محیط زیست، تحمل بالای بار های سنگین و ... اشاره کرد .

۵ ) قالب بتن پارچه ای : مدل پارچه ای از جدید ترین و پیشرفته ترین نوع قالب بتن می باشد و دارای قابلیت تبدیل به شکل های متنوع و دلخواه را دارد .

۶ ) قالب بتن مدولار یا صنعتی : در ساختار این نوع از قالب ها از چند قطعه پیش ساخته به همراه چارچوب فلزی و همچنین جداره با جنس های مختلف همانند فولادی، آلومینیومی، چوبی استفاده می شود. از مهم ترین مزیت های این نوع می توان به سرعت سرهم کردن بالا به نسبت دیگر قالب ها و همچنین به صرفه بودن اقتصادی آن به دلیل هزینه های پایین عملیاتی اشاره کرد . این شش مورد از مهم ترین و پر کاربرد ترین قالب های بتنی بودند که با توجه به شرایط و نظرات مهندس ناظر باید از نمونه مناسب استفاده شود .

انواع قالب بتن

جک سقفی چیست؟

امروزه از جک های سقفی در انواع سقف ها همانند طاق ضربی ، یونولیت ، تیرچه بلوک ، سقف های قالب بتنی ، وافل و ... به عنوان یک نگه دارنده استفاده می کنند . جک های سقفی یکی از تجیهرات مهم در صنعت ساخت وساز می باشند، همان طور که به احتمال از نام آنها نیز فهمیده اید از جک های سقفی برای ثابت نگه داشتن سقف در برابر نیرو ها و وزن های وارده بر آن استفاده می شود یا به عبارتی دیگر می توان گفت که از جک های سقفی برای ثابت نگه داشتن و همچنین تحمل میزان باری که در سقف ایجاد می شود استفاده می کنند. جک های سقفی از اجزای مختلفی تشکیل شده شده اند اما اگر بخواهیم سه قسمت اصلی این محصول را بیان کنیم این سه جز عبارت است از : قسمت نری ، مادگی، رزوه. این سه بخش باعث عملکرد درست این محصول می شوند.

همچنین در جک های سقفی از لوله ای با قطر 6 سانتی متر و ضخامت 2 میلی متر استفاده می شود که در قسمت پایینی جک نصب می شود. همچنین از لوله ای دیگر با قطر 5 سانتی متر و ضخامتی در حدود 2.5 میلی متر نیز در قسمت بالایی این محصول استفاده می شود که همه باید از قطعاتی با کیفیت بالا ساخته شوند.

معمولا جک های سقفی با مشخصه اصلی وزن شناخته می شوند به طوری که معمولا دارای دو نوع جک سقفی سبک و سنگین هستیم ، نمونه های سنگین معمولا وزن زیادی دارند اما در برابر فشار مقاوم تر هستند ، اما نمونه های سبک دارای وزن کمتری می باشند اما در برابر تحمل وزن پایینی دارند ، پس در نتیجه می توان گفت که فاکتور وزن از مهم ترین ویژگی ها در جک های سقفی می باشد .

یکی دیگر از نکاتی که روی عملکرد زیر سقفی ها تاثیرگذار است، سوراخ هایی می باشد که بر روی لوله نری ایجاد می شود. اصلی ترین دلیل ایجاد این سوراخ ها تنظیم ارتفاع می باشد، به طوری که بر روی لوله نری جک های سقفی سوراخ هایی با فاصله 10 سانتی متری از یک دیگر ایجاد می شوند و سپس توسط انواع مختلف از رزوه ها به یکدیگر وصل می شوند .

جک سقفی چیست

کاربرد جک های سقفی

جک های سقفی وسیله هایی می باشند که از آنها برای نگهداری سقف استفاده می شود و روی انواع سقف های مختلف نصب می شوند، در واقع به منظور جلوگیری از ریزش سقف ساختمان ها و سازه های مختلف باید که از این نمونه ها استفاده شود ، پس به گونه ای می توان گفت که جک های سقفی از تجیهزات ضروری می باشند به خصوص در برخی از سازه های فولادی.

مهم نیست که چه سازه ای با چه ابعاد و طبقاتی احداث می شود، حتما باید که در آن از جک های زیر سقفی استفاده شود ، چرا که برای کفراژ بندی سقف ها و نگه داشتن بار سقف تا پایان ساخت سازه باید که از جک های زیر سقفی به طور موقت استفاده شود پس به عبارتی دیگر باید که گفت که بیشتر کاربرد این محصولات به صورت موقت می باشد .

همچنین از اصلی ترین ویژگی که باید داشته باشند این است که دارای وزن مناسب و همنچین مقاومت در برابر فشار و بار وارده باشند یا به عبارتی دارای دوام بالا باشند .

نکته مهم دیگر در رابطه با جک سقفی، جنس آنها می باشد به طوری که در هر شرایط و سازه ای از نوع مناسب جک سقفی استفاده شود، برخی از مهم ترین و پرکاربرد ترین نوع این محصولات عبارت است از جک های سقفی صلیب دار ، جک سقفی بدون صلیب ، جک سقفی U شکل عراقی ، جک های شمعی ، جک فلزی ، جک تلسکوپی و ... که نمونه مناسب باید توسط مهندس ناظر بر ساخت و ساز انتخاب شود .

کاربرد جک های سقفی

اندازه جک سقفی

در ساختار جک های سقفی از دو لوله در قسمت پایین و بالا با قطر های مشخص استفاده می شود ، یعنی لوله پایینی با قطر 6 سانتی متری و ضخامت حدود 2 میلی متری و همچنین لوله بالایی با قطر 5 سانتی متر و ضخامت 2.5 میلی متری استفاده می شود ، البته این مقادیر با توجه به نوع جک سقفی می تواند که تفاوت داشته باشد به عنوان مثال در نمونه هایی که تحت عنوان جک های صلیب دار شناخته می شوند با توجه به نوع لوله و ابعاد آن می توان که صلیب متحرک را با استفاده از U شکل عراقی ، T شکل با ارتفاع های مختلف تولید کرد .

این نمونه از جک های تولیدی قابلیت تحمل بار بالغ بر 1.5 تن را دارند و ارتفاع آنها نیز طبق اندازه گیری های استاندارد 3.20 متر و وزن 14 کیلوگرم دارند که البته این مقادیر نیز متغیر می باشند .

اندازه جک سقفی

اسکافلد ساختمان سازی

در ساخت سازه های امروزی یکی از تجهیزاتی که کاربرد زیادی پیدا کرده است، اسکافلدها می باشد. از این ابزار در فرآیند اسکافلد بندی که بسیار پر اهمیت به خصوص برای ساختمان ها با ارتفاع زیاد می باشد ، استفاده می شود. در این قسمت از مقاله به بررسی دقیق تر اسکافلد ها خواهیم پرداخت و برخی از نکات مهم را در رابطه با این محصولات بیان خواهیم کرد.

اولین موضوع مهم که در رابطه با اسکافلد بندی باید اشاره کنیم این است که برخلاف سایر تجهیزاتی که در فرایند ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد، اجرای اسکافلد یا به عبارتی اجرای فرآیند اسکافلد بندی کاری تخصصی نمی باشد و نیاز به مهندسی خاصی نمی باشد به راحتی توسط کارگران قابل اجرا می باشد، زیرا که فقط با انتخاب اسکافلد مناسب و اتصال آنها به یکدیگر می توان از آنها بهره برد.

از دیگر مزیت هایی که می توان اشاره کرد این است که این تجهیزات باعث افزایش سرعت احداث می شوند و همچنین به دلیل عدم نیاز به فرد ماهر تا حدودی نیز صرفه اقتصادی دارند.

از دیگر مورد مهم در رابطه با اسکافلد بندی که باعث افزایش کاربرد و محبوبیت نیز شده است، امنیت بالای این محصولات است که در صنعت ساخت و ساز بسیار پر اهمیت می باشد.

اگر بخواهیم به صورت ساده اسکافلد را توصیف کنیم ، در واقع با استفاده از اسکافلد و همچنین اسکافلد بندی ساختمان های بلند و مرتفع ایمنی را افزایش می دهند، به این نمونه ها در برخی مواقع به دلیل شکل ظاهری که دارند داربست مثلثی نیز می گویند. نحوه احداث و بهره برداری از این تجهیزات نیز به گونه ای است که لوله های اسکافلد ها را به هم وصل کرده و سپس به یکدیگر جوش می کنند، به طوری که در آنها هیچ گونه درز و شکافی وجود نداشته باشد ( عدم وجود درز و شکاف از نکات بسیار مهم می باشد که باید حتما مورد توجه قرار گیرد. تا در برابر بتن و همچنین دیگر فشار های وارده مقاومت لازم را داشته باشد ، به گونه ای که در برابر فشار وارده خم نشود .

اسکافلد ساختمان سازی

مراحل اسکافلد بندی

اسکافلد بندی به طور کلی در دو مرحله انجام می گیرد:

مرحله اول اسکافلد بندی : در مرحله نخست اسکافلد بندی باید بررسی کنید محلی که می خواهید در ان اسکافلد بند را اجرا کنید به اندازه کافی سفت است یا خیر ، اگر زمین مقاومت لازم را داشته باشد می توان که روی آن اسکافلد بندی را اجرا کرد، در غیر این صورت باید که از تخته زیرپایی استفاده کنید.

علاوه بر سفتی و مقاومت بالا، زمین باید تراز نیز باشد ، اگر زمین تراز نباشد مشکلاتی در زمان اتصال لوله ها ایجاد خواهد شد به همین دلیل دارای اهمیت زیادی می باشد که زمین تراز باشد ، زیرا که در این صورت فشارها به طور برابر به لوله ها وارد می شود .

مرحله دوم اسکافلد بندی : مرحله دوم مرحله اصلی و نصب اسکافلد می باشد. همان طور که می دانید از اسکافلد ها در ساختمان های مرتفع استفاده می شود. برای این کار لوله ها با استفاده از بست داربست به یکدیگر وصل می شوند . در واقع می توان گفت که بست ها باعث یکپارچگی لوله ها می شوند .

برای این کار باید که ابتدا چهار عدد پاشنه را روی زمین تراز به حالت مربع شکل قرار دهید و سپس چهار عدد میل مهار را به صورت مربع روی پاشنه ها قرار داده و نصب کنید ، حال باید که به صورت اریب میله دیگر را نصب کنید ، حال داربست مثلثی آماده است که در ارتفاع ۱٫۷۵ سانتی متر می باشد .

مراحل اسکافلد بندی

مرکز خرید قالب بتن و جک سقفی و اسکافلد ساختمان سازی

برای خرید تجهیزات مربوط به ایمنی و ساخت و ساز می توانید که از انواع نمایندگی ها و فروشگاه های مربوطه خریداری کنید. شرکت ما یکی از این موارد می باشد که دارای سابقه ای طولانی در این حوزه می باشد و دارای انواع محصولات از قبیل قالب بتن ، جک سقفی ، اسکافلد ساختمان سازی می باشد که شما به راحتی و با خیالی راحت می توانید که از این فروشگاه محصول مورد نیاز خود را خریداری کنید.

گوشه ای از مزیت های خرید از ما عبارت است از :

۱ ) شرکت ما دارای کادری مجرب می باشد که خدمات را در بالا ترین سطح به شما ارائه می دهند .

۲ ) قیمت محصولات این نمایندگی با توجه به کیفیت و روند تولیدی که دارد بسیار مناسب می باشد .

۳ ) محصولاتی که شما سفارش می دهید در کوتاه ترین زمان ممکن به دست شما می رسند .

۴ ) تنوع بالای محصولات نیز از دیگر مزایا می باشد به طوری که طیف زیادی از تجهیزات را شما می توانید در انواع مختلف از این برند خریداری کنید.

۵ ) تمامی محصولات این شرکت دارای خدمات پس از فروش می باشند .

مرکز خرید قالب بتن و جک سقفی و اسکافلد ساختمان سازی
Facebook linkedin Instagram
پشتیبانی
پشتیبانی آنلاین
پاسخگو
6245 412 0912